Panasonic TV-55W90AEG 55"
Panasonic TV-55W90AEG 55"
Full Array LED 4K Smart TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: Full Array LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Fire TV
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 55"
Display Technology LED
Energy Rating G
No description found for this product
Panasonic W90 Series Full Array LED 4K HDR Smart TV
The W90 Full Array LED 4K TV is our flagship, designed for immersive viewing and gaming
Functions
See everything. Feel everything.
Jump straight to your favorite content
TV design may vary.
Auto AI always provides optimal picture and sound
Big screen, epic speed, resolution and clarity for every game
Thanks to Game Mode Extreme, our new 4K LED TVs with HCX Pro KI MK II processor are ready for action. The latest revolutionary 144Hz panel delivers both HFR (High Fame Rates) and VRR (Variable Refresh Rates) giving you beautiful, high-resolution, flicker-free graphics that redefine cinematic brilliance and the gaming experience.
Extended Specifications
Picture
Panel Technology: 4K LCD/Full Array LED
Resolution (W x H): 4K Ultra HD/3,840 x 2,160
Panel Refresh Rate: Up to 144Hz
Multi HDR Support: HDR10+ Adaptive/HDR10/HLG/Dolby Vision IQ
Dimming/Contrast: Local Dimming Supreme
Color Space: Wide Color Spectrum
Dolby Vision IQ: Yes
HDR10+ Adaptive: Yes
Filmmaker Mode: Yes (with intelligent sensing)
Processor/Engine: HCX Pro AI Processor MKII
Auto AI for Picture: Yes
isf Mode: Yes
Sound
Dolby Atmos: Yes
Surround: Theater Surround
Speaker Output: 20W (10W x 2)
Auto AI for Sound: Yes
Sound Mode: Auto AI/Standard/Music/Speech/Stadium/FPS/RPG/User
Smart Functions
Smart TV: Fire TV
Alexa Built-in*⁴: Yes (with Remote)
Works with Alexa: Yes
Fire TV Ambient Mode: Yes
Apple AirPlay*⁵: Yes
Apple Home*⁵: Yes
Mirroring/Google Cast (Chromecast built-in): Mirroring
Gaming
Auto Game Mode
Connection
Wireless LAN Built-in: Yes
Bluetooth: Yes
HID / HOGP (Keyboard/Mouse)
A2DP (Stereo Audio: In/Out)
Bluetooth Audio Link: Yes
HDMI Inputs: 4 (page: 4)
HDCP: Yes (HDCP2.3)
HDMI Support Feature
HDMI2.1 Support Feature:
eARC (Enhanced Audio Return Channel) (Input 2 )
ALLM (Auto Low Latency Mode ) (All inputs)
VRR (Variable Refresh Rate) (input 1 & 2)
4K HFR (High Frame Rate ) (input 1 & 2)
AMD Freesync Premium (input 1 & 2)
SPD Auto Game Mode (input 1 & 2)
HDMI Signal Power Link: Yes
USB: 2 (2 side; USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 1)
Ethernet: 1
CI (Common Interface): 1 (CI Plus, Version 1.4, ECP)
Headphone Output: 1 (side; switchable to Subwoofer)
Supplier Trademark: Panasonic
Model ID: TV-55W90AEG
Energy Efficiency Class: SDR: G; HDR: G
Visible Screen Size (diagonal): 139 cm / 55 inches
On mode Average Power Consumption*¹⁴: SDR: 84 kWh/1000h: HDR: 182 kWh/1000h
Standby Power Consumption: 0.5W
General
Included Accessory: TV Remote
Dimensions (W x H x D) (w/o stand): 1,231 x 717 x 84 mm
Dimensions (W x H x D) (with stand)*¹⁶: 1,231 x 785 x 269 mm
Weight (without stand): 16.0 kg
Weight (with stand): 16.5 kg
Pedestal Dimension (W x D): 1,079 x 269 mm
VESA Compatible: Yes
VESA Dimension (W x H): 400 x 300 mm
Outer Boxed Unit (W x H x D): 1,350 x 837 x 152 mm