Panasonic TV-55Z90AEG 55"
Panasonic TV-55Z90AEG 55"
OLED 4K HDR Smart TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: OLED
Screen Resolution: HDR 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 55"
Display Technology OLED
Energy Rating G
No description found for this product
OLED, 4K HDR Smart TV
Experience a revolution in home entertainment. Bringing you our first-of-its-kind OLED, with Fire TV built-in and a 144Hz display that delivers an unparalleled immersive viewing experience, where every frame is a masterpiece. Discover a world of endless entertainment options, stay connected with friends and family seamlessly, and improve your game with the smoothest visuals and accessibility. Panasonic delivers, every time. Just turn it on.
Panasonic Z90 Series OLED, 4K HDR Smart TV
Master OLED Pro
Master OLED Pro
Jump straight to your favorite content
Fire TV home screen
Bring more life to the living room
Fire TV Ambient Experience
Game Plus mode with Game Control Board
Auto AI always provides optimal picture and sound
Auto AI for picture and sound
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information at-a-glance
Brand / Series
Panasonic Z90 Series
Model Code
TV-55Z90AEG
Smart Platform
Fire TV
Panel Technology
4K OLED / Master OLED Pro
Refresh Rate
Up to 144Hz
HDR Support
HDR10+ Adaptive / HDR10 / HLG / Dolby Vision IQ
Panel Specification screen, contrast, color
Panel Technology
4K OLED / Master OLED Pro
Resolution (W × H)
3,840 × 2,160
Panel Refresh Rate
Up to 144Hz
Dimming / Contrast
OLED / Ultimate Contrast
Color Space
Wide Color Spectrum
Picture HDR & processing
Multi HDR Support
Dolby Vision IQ
Yes
HDR10+ Adaptive
Yes
Smooth Motion Drive Pro
Filmmaker Mode
Yes (with intelligent sensing)
Auto AI for Picture
Picture Mode
Sound output & audio formats
Dolby Atmos
Surround
Dynamic Theater Surround Pro
Speaker Output
50 W (15 W × 2 + 20 W) 2ch + Mono Woofer; w/ Passive Radiator × 2
Auto AI for Sound
Sound Mode
Auto AI / Standard / Music / Speech / Stadium / FPS / RPG / User
Smart Features assistants & casting
Voice Assistant
Alexa (Hands-free); Google Assistant (Built-in)
Apple AirPlay
Apple Home
Fire TV Ambient Mode
Home Network
Yes (Client)
IP Home Control
In-House TV Streaming (SATIP/DVB-IP)
Yes (Server / Client)
Mirroring / Google Cast
Mirroring (Chromecast built-in mentioned as “Mirroring/Google Cast”)
Media Player
Connectivity ports & wireless
Wi-Fi
Yes (Wireless LAN Built-in)
Bluetooth
Bluetooth Audio Link
HDMI Inputs
4
HDCP
Yes (HDCP2.3)
HDMI Support Feature
HDMI 2.1 Support Feature
HDMI Signal Power Link
USB
3 (Side; USB 3.0 × 1, USB 2.0 × 2)
Ethernet
1
CI (Common Interface)
1 (CI Plus, Version 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical)
1 (Bottom)
Headphone Output
1 (Side; switchable to Subwoofer)
Gaming VRR, ALLM, sync
Game Mode
Yes (Game Mode Extreme with Upgraded Game Control Board)
VRR
Yes (HDMI 2.1 VRR Support; up to 144Hz)
HFR
Yes (HDMI 2.1 HFR Support)
FreeSync
AMD FreeSync Premium
G-Sync
G-Sync Compatible
Dimensions & Weight TV, stand, packaging
Dimensions with Stand (W×H×D)
1,227 × 786 × 348 mm
Dimensions without Stand (W×H×D)
1,227 × 765 × 69 mm
Pedestal Dimension (W×D)
388 × 348 mm
Outer Boxed Unit (W×H×D)
1,591 × 850 × 234 mm
Net Weight (without Stand)
16 kg
Net Weight (with Stand)
21 kg
Gross Weight (boxed)
29 kg
Wall Mount VESA
VESA Compatible
VESA Pattern (W × H)
300 × 300 mm