Panasonic TV-65W90AEG 65"
Panasonic TV-65W90AEG 65"
Full Array LED 4K Smart TV
Screen Size: 65"
Panel Technology: Full Array LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Fire TV
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 65"
Display Technology LED
Energy Rating G
No description found for this product
Panasonic W90 Full Array LED 4K TV with Fire TV
Full Array LED for superb brightness and contrast
Functions
Jump straight to your favorite content
TV design may vary.
Watch TV your way
Big screen, epic speed, resolution and clarity for every game
Thanks to Game Mode Extreme, our new 4K LED TVs with HCX Pro KI MK II processor are ready for action. The latest revolutionary 144Hz panel delivers both HFR (High Fame Rates) and VRR (Variable Refresh Rates) giving you beautiful, high-resolution, flicker-free graphics that redefine cinematic brilliance and the gaming experience.
Cinematic sound takes entertainment to a whole new level
Flexible TV reception so you never lose the signal
Extended Specifications
Picture
Panel Technology: 4K LCD/Full Array LED
Resolution (W x H): 4K Ultra HD/3,840 x 2,160
Panel Refresh Rate: Up to 144Hz
Multi HDR Support*²: HDR10+ Adaptive/HDR10/HLG/Dolby Vision IQ
Dimming/Contrast: Local Dimming Supreme
Color Space: Wide Color Spectrum
Dolby Vision IQ: Yes
HDR10+ Adaptive: Yes
Filmmaker Mode: Yes (with intelligent sensing)
Processor/Engine: HCX Pro AI Processor MKII
Auto AI for Picture: Yes
isf Mode: Yes
Sound
Dolby Atmos: Yes
Surround: Theater Surround
Speaker Output: 20W (10W x 2)
Auto AI for Sound: Yes
Sound Mode: Auto AI/Standard/Music/Speech/Stadium/FPS/RPG/User
Gaming
Game Mode: Yes (Game Mode Extreme with Upgraded Game Control Board)
HDMI 2.1 VRR Support: Yes (Up to 144Hz)
HDMI 2.1 HFR Support: Yes
AMD FreeSync Premium: Yes
Smart Functions
Smart TV: Fire TV
Google Assistant*³ Built-in: No
Works with Google Assistant: No
Alexa Built-in*⁴: Yes (with Remote)
Works with Alexa: Yes
Fire TV Ambient Mode: Yes
Apple AirPlay: Yes
Apple Home: Yes
Home Network: Yes (Client)
In-House TV Streaming (SATIP/DVB-IP): Yes (Client)
Mirroring/Google Cast (Chromecast built-in): Mirroring
Media Player: Yes
Connection
Wireless LAN Built-in: Yes
Bluetooth: Yes
Bluetooth Audio Link: Yes
HDMI Inputs:  4 (page: 4)
HDMI Signal Power Link: Yes
USB: 2 (2 side; USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 1)
Ethernet: 1
CI (Common Interface): 1 (CI Plus, Version 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical): 1 (page)
Headphone Output: 1
Generally
Included Accessory: TV Remote
Dimensions (W x H x D) (w/o stand): 1,451 x 839 x 84 mm
Dimensions (W x H x D) (with stand): 1,451 x 910 x 318 mm
Weight (without stand): 21.5 kg
Weight (with stand): 22.5 kg
Pedestal Dimension (W x D): 1,300 x 318 mm
VESA Compatible: Yes
VESA Dimension (W x H): 400 x 300 mm
Outer Boxed Unit (W x H x D): 1,596 x 960 x 176 mm