Samsung QE55QN70FAUXXH 55"
Samsung QE55QN70FAUXXH 55"
Neo QLED 4K SMART TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: Neo QLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy Class: E
Brand Samsung
Display Resolution 4K
Display Size 55"
Display Technology Neo QLED
Energy Rating E
No description found for this product
Alternating Image Text Layout
Feel the ultimate power of AI in 4K
Mini LED technology
 Mini LED technology
Gaming experience
" Enjoy your favorite games without lag or blur. Samsung's dynamic refresh technology ensures smooth motion and performance in VRR games, at up to 4K 144 Hz."
 Gaming experience
SmartThings
 SmartThings
NeoQLED TV Specifications
 Specifications
Product Type
  • Product type: NeoQLED
Screen
  • Screen size: 55"
  • Refresh Rate: 100Hz (Up to 144Hz)
  • Analysis: 4K (3,840 x 2,160)
Video
  • Picture Engine: NQ4 AI Gen2 Processor
  • HDR (High Dynamic Range): Neo Quantum HDR
  • HDR 10+: Yes (ADAPTIVE/GAMING)
  • Dynamic refresh technology: 4K AI Upscaling
  • Contrast: Quantum Mini LED
  • Viewing angle: Wide Viewing Angle
  • Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
  • Contrast Enhancement: Real Depth Enhancer
  • Motion Technology: Motion Xcelerator 144Hz
  • Smart calibration: Basic
  • Filmmaker Mode (FMM): Yes
  • HDR Brightness Optimizer: Yes
  • Color Booster: Color Booster Pro
  • AI HDR Remastering: Auto HDR Remastering
  • EyeComfort Mode: Yes
Sound
  • Object Tracking Sound: OTS Lite
  • Q-Symphony: Yes
  • Audio Pre-selection Descriptor: Yes
  • Output power (RMS): 20W
  • Speaker Type: 2CH
  • Active Voice Amplifier: Yes (Active Voice Amplifier Pro)
  • Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
  • 360 Audio: Yes
Smart Service
  • Operating system: Tizen™ Smart TV
  • Bixby: Yes
  • Far-Field Voice Interaction: Yes
  • Built-in Voice Assistant: Not available
  • Samsung TV Plus: Not available
  • Browser: Yes
  • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
  • Samsung Health: Not available
  • General guide: Not available
Smart Function
  • Multi-View: Up to 2 videos
  • Apple AirPlay: Yes (w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino)
  • Daily+: Yes
  • Storage Share: Yes
  • Live Translate: Not available
  • Click to Search: Not available
  • Generative Wallpaper: Yes
Gaming Mode
  • Auto Game Mode (ALLM): Yes
  • Game Motion Plus: Yes
  • Dynamic Black EQ: Yes
  • VRR: Yes
  • Surround Sound: Yes
  • Super Ultra Wide Game View: Yes
  • Mini Map Zoom: Yes
  • FreeSync: FreeSync Premium Pro
  • Light sync: Not available
  • Gaming Hub: Not available
  • AI Auto Game Mode: Yes
Receiver / Transmitter
  • Digital Transmission: DVB-T2CS2
  • Analog receiver: Yes
  • CI (Common Interface): CI+(1.4) / CI+(1.4 ECP)_IT only
  • TV Key: Yes
Connectivity
  • HDMI: 4
  • USB: 2 x USB-A
  • HDMI (High Frame Rate): 4K 144Hz (for HDMI 1/2/3/4)
  • Ethernet (LAN): 1
  • Digital Audio Output (Optical): 1
  • RF Input (Terrestrial / Cable / Satellite): 1/1 (Common Use for Terrestrial)/1
  • CI slot: 1
  • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth: Yes (5.3)
  • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • HDMI Audio Return Channel: eARC
Design
  • Design: AirSlim
  • Frame type: 3 Bezel-less
  • Facade color: BLACK
  • Base type: AERO CENTER
  • Base color: BLACK
Additional Features
  • Art Store: Yes
  • Built-in POP: Yes
  • Electronic program guide (EPG): Yes
  • Advanced PVR video recording: Not available
  • IP Control: Yes
Accessibility
  • Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
  • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App for All
Power Supply & Energy
  • Eco Sensor: Yes
  • Catering: AC220-240V~ 50/60Hz
  • Power Consumption (Maximum): 200W
  • Energy Efficiency Class: E
  • Power consumption (Standby mode): 0.50W
  • Power Consumption (Typical): 63.0W
  • Annual power consumption (EU standard): 87 kWh
  • Automatic shutdown: Yes
  • Auto Power Saving: Yes
Dimensions
  • Packaging (WxHxD): 1369 x 819 x 142 mm
  • Specified size with stand (WxHxD): 1232.9 x 765.7 x 247.4 mm
  • Specified size without stand (WxHxD): 1232.9 x 709.2 x 25.7 mm
  • Base (normal) (WxD): 263.9 x 247.4 mm
  • VESA specifications: 200 x 200 mm