Samsung QE65Q7FAAUXXH
Samsung QE65Q7FAAUXXH
QLED 4K SMART TV
Screen Size: 65"
Panel Technology: QLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy Class: G
Brand Samsung
Display Resolution Full HD
Display Size 65"
Display Technology QLED
Energy Rating G
No description found for this product
Feel the power of AI in 4K
Samsung's AI processor customizes the viewing and sound experience on 4K TVs.
 Feel the power of AI in 4K
Image quality
 Image quality
SmartThings
 SmartThings
Set up your TV with great freedom
Samsung QLED 65" TV Specifications
Specifications
Screen
  • Product Type: QLED
  • Screen Size: 65"
  • Refresh Rate: 50Hz
  • Resolution: 4K (3,840 × 2,160)
  • Anti-Reflection: Not available
Video
  • Picture Engine: Q4 AI Processor
  • HDR: Quantum HDR
  • HDR10+: Support
  • Dynamic Refresh Technology: 4K Upscaling
  • Contrast: Mega Contrast
  • Viewing Angle: Not available
  • Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
  • Contrast Enhancer: Yes
  • Motion Technology: Motion Xcelerator
  • Smart Calibration: Basic
  • Filmmaker Mode: Yes
  • AI Motion Enhancer: Not available
  • Supersize Picture Enhancer: Not available
  • HDR Brightness Optimizer: Yes
  • Color Booster: Color Booster Pro
  • AI HDR Remastering: Not available
  • EyeComfort Mode: Not available
Sound
  • Dolby Atmos: Not available
  • Object Tracking Sound: OTS Lite
  • Q-Symphony: Yes
  • Audio Pre-selection Descriptor: Yes
  • Sound Output (RMS): 20W
  • Speaker Type: 2CH
  • Active Voice Amplifier: Not available
  • Adaptive Sound: Yes
  • 360 Audio: Not available
Smart Service
  • Operating System: Tizen™ Smart TV
  • Bixby: Yes
  • Far-field Voice Interaction: Not available
  • Built-in Voice Assistant: Not available
  • Samsung TV Plus: Not available
  • Web Browser: Yes
  • Works with AI Speaker: Alexa, Google Assistant
  • SmartThings Hub / Matter Hub: Yes
  • Samsung Health: Not available
Smart Features
  • Multi-Device Experience: Mobile to TV, TV-initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
  • Multi-View: Up to 2 videos
  • Atmosphere: Not available
  • Virtual Communication: Not available
  • Apple AirPlay: Yes
  • Daily+: Yes
  • Storage Share: Yes
  • Generative Wallpaper: Yes
  • Karaoke Microphone: Yes
Gaming Mode
  • Auto Game Mode (ALLM): Yes
  • Game Motion Plus: Yes
  • Dynamic Black EQ: Not available
  • VRR: Not available
  • Surround Sound: Not available
  • Super Ultra Wide Game View: Yes
  • Mini Map Zoom: Yes
  • FreeSync: Not available
  • Light Sync: Not available
  • HGiG: Yes
  • Gaming Hub: Not available
  • AI Auto Game Mode: Yes
Tuner / Broadcasting
  • Digital Broadcasting: DVB-T2CS2
  • Analog Tuner: Yes
  • CI Slot: CI+ (1.4 / 1.4 ECP IT)
  • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.4
  • TV Key: Yes
Connectivity
  • HDMI: 3
  • USB: 1 × USB-A
  • HDMI High Frame Rate: 4K 60Hz (All HDMI ports)
  • Ethernet (LAN): 1
  • Audio Out (Mini Jack): Not available
  • Optical Audio Out: Not available
  • RF Input: 1/1/1
  • CI Slot: 1
  • Wi-Fi: Wi-Fi 5
  • Bluetooth: 5.3
  • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • HDMI ARC: eARC
  • One Connect Box: Not available
Design
  • Design: Slim Look
  • Frame Type: 3 Bezel-less
  • Front Colour: Black
  • Stand Type: Flat Feet Narrow
  • Stand Colour: Black
Additional Features
  • Art Store: Yes
  • Built-in POP: Yes
  • EPG: Yes
  • IP Control: Yes
  • OSD Language: 27 European + Russian
Accessibility
  • Voice Guide: Multiple Languages
  • Low Vision Support: Audio Description, High Contrast, Color Inversion, etc.
  • Hearing Support: Subtitles, Multi-output Audio, Sign Language Zoom
  • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App
Power & Energy
  • Eco Sensor: Yes
  • Power Supply: AC 220–240V
  • Max Power Consumption: 180W
  • Energy Class: G
  • Standby Power: 0.50W
  • Typical Power: 106W
  • Annual Power (EU): 147 kWh
  • Auto Power Off: Yes
  • Auto Power Saving: Yes
Dimensions
  • Package Size: 1590 × 932 × 148 mm
  • With Stand: 1452.9 × 879.5 × 267.4 mm
  • Without Stand: 1452.9 × 834 × 60.6 mm
  • Stand (Normal): 1025.5 × 267.4 mm
  • Stand (Minimal): 303.9 × 267.4 mm
  • VESA: 400 × 300 mm