Westpoint WROK-10E20.E
Westpoint WROK-10E20.E
Table Top Refrigerator
Cooling Technology: Defrost
Energy Class: E
Height: 85 cm
Width: 50 cm
Colour: White
Brand Westpoint
Defrosting technology Defrost
Capacity Small (399 litres or less)
Width 53.9 cm or less
Height 149.9 cm or less
Colour White
Energy rating E
No description found for this product
Refrigerator Specifications – WROK-10E20.E
General Specifications
  • Total net capacity: 88 L (3 cu ft)
  • Refrigerator capacity: 76 L
  • Freezer capacity: 12 L
  • Four-star freezer compartment: 12 L
  • Type: 1-door refrigerator
  • Climate suitability: ST
  • Refrigerant gas: R600a (26 g)
  • Condenser type: Built-in
  • Foaming agent: Cyclopentane
  • Manual defrost: Yes (both fridge and freezer)
Performance & Efficiency
  • Energy efficiency class: E (Previously A++)
  • Annual energy consumption: 136 kWh/year
  • Freezing capacity: 2 kg/24h
  • Temperature rise time (autonomy): 5 hours
  • Noise level: 41 dB
  • Acoustic noise emission class: C
  • Rated current: 0.5 A
  • Voltage: 220–240 V
  • Frequency: 50 Hz
Temperature Range
  • Refrigerator compartment: 0°C to 10°C
  • Freezer compartment: -18°C
Dimensions & Weight
  • Height: 846 mm
  • Width: 500 mm
  • Depth: 530 mm
  • Net weight: 28 kg
Lighting & Options
  • Lighting: LED (Max 10 W)