Panasonic TV-55Z80BEZ 55"
Panasonic TV-55Z80BEZ 55"
OLED 4K SMART TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: OLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: F
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 55"
Display Technology OLED
Energy Rating F
No description found for this product
Enjoy vibrant picture quality with dynamic contrast and colors
Enjoy superlative entertainment with OLED perfection
Immerse yourself in a vibrant and highly dynamic image
Filmmaker Mode
Filmmaker Mode
All the entertainment in one place
AirPlay lets you do it all.
AirPlay lets you do it all.
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information
Brand
Panasonic
Model Code
TV-55Z80BEZ
Screen Technology
4K OLED
Resolution
4K Ultra HD / 3,840 × 2,160
Panel Refresh Rate
120Hz
Smart TV
Fire TV
Panel Specification
Screen Technology
4K OLED
Panel Refresh Rate
120Hz
Smooth Motion Drive Pro
Yes
Dimming / Contrast
Perfect contrast
Chromatic Space
Wide range of colors
Picture
Multi HDR Compatibility
HDR10+ / HDR10 / HLG / Dolby Vision
Dolby Vision IQ
No
Adaptive HDR10+
HDR10+ (not adaptive)
Yes
Processor / Engine
HCX processor
Auto AI for Image
No
Picture Mode
CALMAN Ready
ISF Mode
Sound
Dolby Atmos
Surround
Surround Sound Pro
Speaker Output
20W (10W × 2) + 12W woofer
Auto AI for Sound
Sound Mode
Standard / Music / Speech / Stadium / Custom / Off
Smart Features
Smart TV
Fire TV
Alexa Built-in
Yes (with remote control)
Alexa Compatibility
Fire TV Ambient Mode
Apple AirPlay
Apple Home
Home Network
IP Control
In-house Streaming (SATIP/DVB-IP)
Mirroring / Chromecast Built-in
Easy Mirroring
Media Player
Connectivity
Built-in Wireless LAN
Bluetooth
Yes (HID / HOGP / A2DP input/output)
Bluetooth Audio Link
Ports
HDMI Inputs
3 (2 side, 1 rear)
HDCP
Yes (HDCP 2.2)
HDMI Features
USB
2 (USB 2.0 × 2)
Ethernet
1 (back)
CI (Common Interface)
1 (CI Plus, version 1.4, ECP)
Optical Digital Audio Out
1 (back)
Headphone Output
Gaming
Gameplay
Yes (Game Mode Extreme with Game Control Board)
HDMI 2.1 VRR
Yes (up to 120Hz)
HDMI 2.1 HFR
AMD FreeSync Premium
Tuner & Broadcasting
Digital Tuner
DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C
Data Broadcasting
Hbb TV (2.0.4)
HDAVI Control
Voice Guidance
EPG
Dual Tuner
Power & Energy
Power Consumption (Standby)
<0.5W
Power Consumption (Off Mode)
Indispensable
Power Supply
220–240 V AC, 50/60 Hz
Ambient Sensor (CATS)
Dimensions & Weight
Dimensions without Stand (W × H × D)
1225 × 701 × 47 mm
Dimensions with Stand (W × H × D)
1225 × 741 × 249 mm
Weight (without stand)
18.00 kg
Weight (with stand)
18.50 kg
Package exterior (W × H × D)
1369 × 860 × 165 mm
Total package weight
Included accessories
TV remote control (Bluetooth / built-in microphone)
Pedestal dimensions (W × H × D)
16 × 38 × 249 mm