PANASONIC TV-75W95AEG 75"
PANASONIC TV-75W95AEG 75"
Mini LED 4K HDR Smart TV
Screen Size: 75"
Panel Technology: Mini LED
Screen Resolution: UHD 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution Full HD
Display Size 75"
Display Technology Mini LED
Energy Rating G
No description found for this product
Mini-LED, 4K HDR Smart TV
Mini-LED provides superior brightness and contrast
HCX Pro AI Processor MK II
HCX Pro AI Processor MK II
An impressive sound reproduction that brings the stadium to your home
Dolby Atmos sound
Big screen, epic speed, resolution and sharpness for all games
Game Mode Extreme and a 144Hz panel support HFR and VRR for smooth, high-resolution gameplay with reduced lag and stuttering — elevating the gaming experience.
Gaming performance 144Hz
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information
Brand
Panasonic
Model Code
TV-75W95AEG
Panel Technology
4K LCD / Mini LED
Visible Screen Size
189 cm / 75 inches
Resolution
3,840 × 2,160
Panel Specification
Panel Refresh Rate
Up to 144Hz
Picture
Multi HDR Support
HDR10+ Adaptive / HDR10 / HLG / Dolby Vision IQ
Dimming / Contrast
Local Dimming Ultra
Color Space
Wide Color Spectrum
Dolby Vision IQ
Yes
HDR10+ Adaptive
Yes
Filmmaker Mode
Yes (with intelligent sensing)
Processor / Engine
Auto AI for Picture
Picture Modes
Sound
Dolby Atmos
Surround
Dynamic Theater Surround
Speaker Output
50 W (15 W × 2 + 20 W) 2ch + Mono Woofer
Auto AI for Sound
Sound Modes
Auto AI / Standard / Music / Speech / Stadium / FPS / RPG / User
Smart Features
Smart TV
Fire TV
Gaming
Game Mode
Yes (Game Mode Extreme with Upgraded Game Control Board)
Connectivity
Wireless LAN Built-in
Bluetooth
Bluetooth Profiles
HID / HOGP (Keyboard/Mouse), A2DP (Stereo Audio In/Out)
Bluetooth Audio Link
Connectivity Ports
HDMI Inputs
4
HDCP
Yes (HDCP 2.3)
HDMI Features
HDMI Signal Power Link
USB
3 (2 side, 1 rear; USB 3.0 × 1, USB 2.0 × 2)
Ethernet
1
CI (Common Interface)
1 (CI Plus, Version 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical)
1 (rear)
Headphone Output
1 (side; switchable to Subwoofer)
Dimensions & Weight
Included Accessory
TV Remote
Dimensions Without Stand (W × H × D)
1,672 × 959 × 71 mm
Dimensions With Stand (W × H × D)
1,672 × 1,030 × 352 mm
Weight Without Stand
34.5 kg
Weight With Stand
35.5 kg
Pedestal Dimensions (W × D)
1,413 × 352 mm
Outer Box Dimensions (W × H × D)
1,840 × 1,103 × 190 mm
Total Boxed Weight
46 kg
Wall Mount
VESA Compatible
VESA Dimensions (W × H)
400 × 300 mm
Power & Energy
Energy Efficiency Class
SDR: G; HDR: G
On-mode Average Power Consumption
SDR: 130 kWh/1000h; HDR: 290 kWh/1000h
Standby Power Consumption
0.5W
Power Supply
AC 220–240 V, 50/60 Hz
Rated Power Consumption
355W