Panasonic TB-65W61AEZ 65"
Panasonic TB-65W61AEZ 65"
4K UHD LED Smart TV
Screen Size: 65"
Panel Technology: LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: E
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 65"
Display Technology 4K Ultra HD
Energy Rating E
No description found for this product
Panasonic W61A Series TV
Smart TV powered by TiVo
Smart TV powered by TiVo
With TiVo, you always have a choice
Excellent image quality with 4K color engine
Dolby Vision, HDR10, HLG for enhanced picture quality
Immersive surround sound with Dolby Atmos ®
Game Mode Plus with Game Control Board
Panasonic TB-65W61AEZ Specifications
Panasonic TB-65W61AEZ Specifications (65-inch)
Picture
  • Panel Technology: 4K LCD
  • Resolution (W × H): 4K Ultra HD / 3,840 × 2,160
  • Panel Refresh Rate: 60 Hz
  • Multi HDR Support: HDR10 / HLG / Dolby Vision
  • Dimming / Contrast: High Contrast
  • Processor / Engine: 4K Colour Engine
  • Picture Mode: Dynamic, Game, Sports, Cinema, Natural
Sound
  • Dolby Atmos: Yes
  • Surround: Surround Sound
  • Speaker Output: 20 W (10 W × 2)
  • Sound Mode: User, Music, Movie, Speech, Flat, Classic
Smart Features
  • Smart TV: TiVo
  • TiVo Voice Assistant Built-in: Yes
  • Works with Google Assistant: Yes
  • Alexa Built-in: No
  • Works with Alexa: Yes
  • Easy Mirroring / Chromecast Built-in: Easy Mirroring
  • Media Player: Yes
Gaming
  • Game Mode: Yes (Game Mode Plus with Game Control Board)
  • HDMI 2.1 VRR Support: No
  • HDMI 2.1 HFR Support: No
  • AMD FreeSync Premium: No
  • G-Sync Compatible: No
Connectivity
  • Wi-Fi Built-in: Yes
  • Bluetooth: Yes (v5.0, Audio & HID)
  • HDMI Inputs: 3 (2 side, 1 back)
  • HDMI Features: eARC (Input 2), ALLM (All inputs)
  • USB Ports: 2 (USB 2.0)
  • Ethernet: 1 (back)
  • CI Slot: 1 (CI+ v1.4 ECP)
  • Digital Audio Output (Optical): 1 (back)
  • Headphone Output: 1 (back)
Broadcasting
  • Digital Tuner: DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C
  • Analog Tuner: Yes
  • Data Broadcasting: HbbTV
  • HDAVI Control: Yes
  • Voice Guidance: Yes
  • EPG: Yes
Energy & Dimensions
  • Screen Size: 164 cm / 65 inches
  • Energy Class: SDR: E; HDR: G
  • On Mode Power Consumption: SDR 85 / HDR 145 kWh per 1000h
  • Standby Power Consumption: <0.5 W
  • Dimensions (W×D×H) with Stand: 1453 × 275 × 896 mm
  • Weight with Stand: 21.00 kg
  • VESA Compatible: Yes (400 × 200 mm, M6)
  • Dimensions Including Packaging: 1650 × 989 × 190 mm