Panasonic TV-65Z80BEZ 65"
Panasonic TV-65Z80BEZ 65"
OLED 4K SMART TV
Screen Size: 65"
Panel Technology: OLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: F
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 65"
Display Technology OLED
Energy Rating F
No description found for this product
All the entertainment in one place
Enhance your gaming experience with cutting-edge technology
Enjoy superlative entertainment with OLED perfection
Immerse yourself in a vibrant and highly dynamic image
AirPlay lets you do it all
Apple AirPlay on Panasonic TV
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information at-a-glance
Brand / Series
Panasonic Z80B Series
Model Code
TV-65Z80BEZ
Smart Platform
Fire TV
Panel Technology
4K OLED
Refresh Rate
120Hz
HDR Support
HDR10+ / HDR10 / HLG / Dolby Vision
Panel Specification screen, contrast, color
Panel Technology
4K OLED
Resolution (W × H)
3,840 × 2,160
Panel Refresh Rate
120Hz
Dimming / Contrast
Perfect Contrast
Color Space
Wide Range of Colors
Picture HDR & processing
Dolby Vision
Yes
Dolby Vision IQ
No
HDR10+
Yes (not adaptive)
HLG
Yes
Smooth Motion Drive Pro
Filmmaker Mode
Processor / Engine
HCX processor
Picture Mode
Dynamic / Normal / Cinema / True Cinema / FILMMAKER / Sport / Game / Dolby Vision (Vivid/Dark/Game)
CALMAN Ready
Sound output & audio formats
Dolby Atmos
Surround
Surround Sound Pro
Speaker Output
24W (12W × 2) + 12W Woofer
Sound Mode
Standard / Music / Speech / Stadium / Custom / Off
Smart Features assistants & casting
Voice Assistant
Alexa (via remote control)
AirPlay
Apple Home
Mirroring
Easy Mirroring
Connectivity ports & wireless
Wi-Fi
Yes (Built-in Wireless LAN)
Bluetooth
Yes (A2DP)
HDMI Inputs
3 total (2 side, 1 rear)
HDCP
2.2
USB
2 (USB 2.0)
Ethernet
1 (back)
CI (Common Interface)
1 (CI Plus 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical)
1 (back)
Headphone Output
Digital Tuner
DVB-T/T2 / DVB-S2 / DVB-C
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.4
HDAVI Control
Voice Guidance
EPG
Dual Tuner
No
Gaming VRR, ALLM, sync
Game Mode
Game Mode Extreme with Game Control Board
VRR
Yes (HDMI 2.1 VRR; up to 120Hz)
HFR
Yes (HDMI 2.1 HFR)
HDMI 2.1 Features
eARC, ALLM, VRR, 4K HFR, AMD FreeSync Premium (input 1 & 2)
FreeSync
AMD FreeSync Premium
G-Sync
Compatible (TBD)
Dimensions & Weight TV, stand, packaging
Dimensions with Stand (W×H×D)
1444 × 864 × 249 mm
Dimensions without Stand (W×H×D)
1444 × 824 × 47 mm
Net Weight (without Stand)
23.0 kg
Net Weight (with Stand)
23.5 kg
Package Dimensions (W×H×D)
1650 × 997 × 190 mm
Gross Weight (boxed)
32.0 kg
Power Supply
220–240 V AC, 50/60 Hz
Standby Power
<0.5W
Off Mode
Indispensable
Wall Mount VESA
VESA Compatible
VESA Pattern (W × H)
300 × 200 mm