Panasonic TV-65Z90AEG 65"
Panasonic TV-65Z90AEG 65"
OLED 4K HDR Smart TV
Screen Size: 65"
Panel Technology: OLED
Screen Resolution: HDR 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 65"
Display Technology OLED
Energy Rating G
No description found for this product
Panasonic Z90 Series 4K OLED HDR Smart TV with Fire TV
Experience a revolution in home entertainment. OLED with Fire TV built-in and a 144Hz display delivers an immersive viewing experience where every frame is a masterpiece. Stay connected, discover endless entertainment, and enjoy smoother gaming visuals.
Panasonic Z90 Series OLED with Fire TV
Jump straight to your favorite content
Fire TV home screen
Watch TV your way
User profiles and recommendations
3D sound with amazing clarity and depth
Dolby Atmos sound
Big screen, epic speed, resolution and clarity for every game
Game Mode Extreme and a 144Hz panel deliver both HFR (High Frame Rates) and VRR (Variable Refresh Rate) for beautiful, high-resolution, flicker-free graphics that elevate gaming.
Game Mode Extreme
Flexible TV reception so you never lose the signal
Flexible TV reception
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information at-a-glance
Brand / Series
Panasonic Z90 Series
Smart Platform
Fire TV
Panel Technology
4K OLED / Master OLED Pro
Refresh Rate
Up to 144Hz
HDR Support
HDR10+ Adaptive / HDR10 / HLG / Dolby Vision IQ
Processor / Engine
HCX Pro AI Processor MKII
Panel Specification screen, contrast, color
Panel Technology
4K OLED / Master OLED Pro
Resolution (W × H)
4K Ultra HD / 3,840 × 2,160
Panel Refresh Rate
Up to 144Hz
Dimming / Contrast
OLED / Ultimate Contrast
Color Space
Wide Color Spectrum
Picture processing & modes
Smooth Motion Drive Pro
Yes
Dolby Vision IQ
Yes
HDR10+ Adaptive
Filmmaker Mode
Yes (with intelligent sensing)
Auto AI for Picture
Picture Modes
Sound output & processing
Dolby Atmos
Surround
Dynamic Theater Surround Pro
Speaker Output
50 W (15 W × 2 + 20 W) 2ch + Mono Woofer w/Passive Radiator × 2
Auto AI for Sound
Sound Modes
Auto AI / Standard / Music / Speech / Stadium / FPS / RPG / User
Smart Features assistants & sharing
Alexa Built-in
Yes (Hands-free)
Works with Alexa
Fire TV Ambient Mode
Apple AirPlay
Apple Home
Home Network
Yes (Client)
In-House TV Streaming (SATIP/DVB-IP)
Yes (Server / Client)
Mirroring / Google Cast
Mirroring
Media Player
Connectivity ports & wireless
Wireless LAN Built-in
Bluetooth
Yes (HID/HOGP Keyboard/Mouse, A2DP Stereo Audio In/Out)
Bluetooth Audio Link
HDMI Inputs
4
HDCP
Yes (HDCP 2.3)
HDMI Features
HDMI 2.1, eARC (Input 2), ALLM (All inputs), VRR (Input 1 & 2), 4K HFR (Input 1 & 2)
HDMI Signal Power Link
USB
3 (USB 3.0 × 1, USB 2.0 × 2)
Ethernet
1
CI Slot
1 (CI Plus 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical)
1 (bottom)
Headphone Output
1 (side; switchable to Subwoofer)
Gaming VRR, HFR, sync
Game Mode
Yes (Game Mode Extreme with Upgraded Game Control Board)
HDMI 2.1 VRR Support
Yes (Up to 144Hz)
HDMI 2.1 HFR Support
AMD FreeSync Premium
G-Sync Compatible
Dimensions & Weight TV, stand, packaging
Included Accessory
TV Remote
Dimensions (W × H × D) without Stand
1,448 × 889 × 69 mm
Dimensions (W × H × D) with Stand
1,448 × 910 × 348 mm
Pedestal Dimension (W × D)
388 × 348 mm
Weight without Stand
19 kg
Weight with Stand
24 kg
Outer Boxed Unit (W × H × D)
1,811 × 975 × 234 mm
Total Boxed Weight
33 kg
Wall Mount VESA
VESA Compatible
VESA Pattern (W × H)
300 × 300 mm