Panasonic TV-75W95BEG 75"
Panasonic TV-75W95BEG 75"
Mini LED 4K HDR Smart TV
Screen Size: 75"
Panel Technology: Mini Led
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Energy Class: F
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 75"
Display Technology Mini LED
Energy Rating F
No description found for this product
See it all. Feel it all.
See it all. Feel it all.
All your entertainment in one place
Professional picture performance in your home
Impressive sound, that brings the stadium to you
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information at-a-glance
Brand / Series
Panasonic W95B Series
Model Code
TV-75W95BEG
Smart Platform
Fire TV
Panel Technology
4K LCD / Mini LED
Refresh Rate
Up to 144Hz
HDR Support
HDR10+ Adaptive / HDR10 / HLG / Dolby Vision (Dolby Vision IQ supported)
Panel Specification screen, contrast, color
Panel Technology
4K LCD / Mini LED
Resolution (W × H)
3,840 × 2,160
Panel Refresh Rate
Up to 144Hz
Dimming / Contrast
Local Dimming Ultra
Colour Space
Wide Colour Spectrum
ISF Mode
Yes
Picture HDR & processing
Dolby Vision
Yes
Dolby Vision IQ
HDR10+
Yes (Adaptive)
HLG
Filmmaker Mode
Yes (with intelligent sensing)
Processor / Engine
HCX Pro AI Processor MKII
Auto AI for Picture
Picture Modes
Sound output & audio formats
Dolby Atmos
Surround
Dynamic Theater Surround
Speaker Output
50 W (15 W × 2 + 20 W) 2ch + Mono Woofer
Auto AI for Sound
Sound Modes
Auto AI / Standard / Music / Speech / Stadium / FPS / RPG / User
Smart Features assistants & casting
Voice Assistant
Alexa (Press & Ask)
Works with Alexa
Fire TV Ambient Mode
AirPlay
Apple Home
Home Network
Yes (Client)
Mirroring
Mirroring
Media Player
Connectivity ports & wireless
Wi-Fi
Yes (Wireless LAN Built-in)
Bluetooth
Yes (A2DP Stereo Audio In/Out, HID / HOGP Keyboard/Mouse)
Bluetooth Audio Link
HDMI Inputs
4 (Side: 4)
HDCP
Yes (HDCP2.3)
HDMI Support Features
HDMI Signal Power Link
USB
2 (USB 3.0 × 1, USB 2.0 × 1)
Ethernet
1
CI (Common Interface)
1 (CI Plus Version 1.4, ECP)
Digital Audio Output (Optical)
1 (Rear)
Headphone Output
1 (Bottom; switchable to Subwoofer)
Digital Tuner
DVB-T/T2 / DVB-S2 / DVB-C
Freely
USB-HDD Recording
Multi Window
2T PAP
HDAVI Control
Voice Guidance
EPG
On-Screen Menu Languages
27 Languages
Twin Tuner
Power Supply
AC 220–240 V, 50/60 Hz
Ambient Sensor (CATS)
Gaming VRR, ALLM, sync
Game Mode
Yes (Game Mode Extreme with Upgraded Game Control Board)
VRR
Yes (HDMI 2.1 VRR; up to 144Hz)
HFR
Yes (HDMI 2.1 HFR)
FreeSync
AMD FreeSync Premium
Dimensions & Weight TV, stand, packaging
Dimensions with Stand (W×H×D)
1,668 × 1,027 × 415 mm
Dimensions without Stand (W×H×D)
1,668 × 957 × 79 mm
Weight without Stand
26.5 kg
Weight with Stand
28.0 kg
Pedestal Dimensions (W × D)
765 × 415 mm
Outer Box Dimensions (W×H×D)
1,840 × 1,103 × 177 mm
Total Boxed Weight
38.0 kg
Wall Mount VESA
VESA Compatible
VESA Pattern (W × H)
400 × 300 mm