Philips 43PUS8118/12 43"
Philips 43PUS8118/12 43"
LED 4K Ambilight TV
Screen Size: 43"
Panel Technology: LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy class: F
Brand Philips
Display Resolution 4K
Display Size 43"
Display Technology LED
Energy Rating F
No description found for this product
Immerse yourself in what you love. Ambilight TV.
FEATURE IMAGE ALT 1
Ultra-sharp picture. Vibrant viewing.
FEATURE IMAGE ALT 2
Cinematic vision and sound. Dolby Vision and Dolby Atmos.
FEATURE IMAGE ALT 3
Great for gaming. VRR and low input lag on any console.
FEATURE IMAGE ALT 3
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information
Brand
Philips
Model Code
Not specified
Product Type
4K Ultra HD LED Smart TV
Screen Size
43"
Smart Platform
Smart TV OS
Panel Specification
Panel technology
LED LCD
Resolution (W × H)
3840 × 2160
Panel refresh rate
60Hz
Brightness
HDR Support
Color space
HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
Dimming / Contrast
Pixel Precise Ultra HD Engine
Picture
HDR Support
Dolby Vision
Yes
HDR10+
Compatible
HLG
Yes
Filmmaker Mode
Not specified
Processor / Engine
Pixel Precise Ultra HD
Upscaling
Ultra HD Upscaling
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
Motion Technology
60Hz Native
Colour Calibration
Standard Calibration
Noise Reduction
Digital Noise Reduction
Sound
Dolby Atmos
Speaker output
20W
Sound channels
2.0 Channel
Speaker type
2 × 10W Full-range speakers
Surround / Audio Technology
Dolby Digital MS12 V2.5, DTS-HD
Audio Processing
Smart Sound, AI EQ
Equalizer
AI EQ
Auto Volume Control
Dolby Volume Leveler
Smart Features
Voice Assistant
Amazon Alexa Built-in, Google Assistant Compatible
AirPlay
Chromecast / Cast
Screen Mirroring
Mirroring
Smart Home Integration
Alexa, Google Assistant
Browser / Media Player
Operating System
Smart TV OS
Applications
Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Philips Store
Processor
Dual Core
System Memory
Gaming
Game Mode
VRR
HDMI VRR
ALLM
FreeSync / G-Sync
HGiG
HDMI High Frame Rate
4K 60Hz
Connectivity
Wi-Fi
Wi-Fi 802.11ac Dual Band
Bluetooth
Bluetooth 5.0
Ethernet
LAN RJ-45
Connectivity Ports
HDMI inputs
3
USB
2
CI Slot
CI+
RF Input
Optical Audio Output
eARC / ARC
eARC / ARC (HDMI 1)
Headphone
Satellite Input
HDMI Max Resolution
2160p 60Hz
Dimensions & Weight
Dimensions with stand (W × H × D)
963 × 630 × 237 mm
Dimensions without stand (W × H × D)
963 × 570 × 78 mm
Weight with stand
8.2 kg
Weight without stand
7.9 kg
Stand dimensions
777 mm distance
Package dimensions
1100 × 755 × 140 mm