Samsung QE55Q7FAAUXXH 55"
Samsung QE55Q7FAAUXXH 55"
QLED 4K SMART TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: QLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy Class: G
Brand Samsung
Display Resolution Full HD
Display Size 55"
Display Technology QLED
Energy Rating G
No description found for this product
Feel the power of AI in 4K
Samsung's AI processor customizes the viewing and sound experience on 4K TVs.
 Feel the power of AI in 4K
Image quality
 Image quality
SmartThings
" Connect and manage your compatible smart home devices through your TV."
 SmartThings
Set up your TV with great freedom
Samsung QLED 55" TV Specifications
 Specifications
Picture
  • Product Type: QLED
  • Screen Size: 55"
  • Refresh Rate: 50 Hz
  • Resolution: 4K (3840 × 2160)
  • Anti-Reflection: Not available
  • Picture Engine: Q4 AI Processor
  • HDR Support: Quantum HDR, HDR10+
  • Dynamic Refresh Technology: Yes
  • 4K Upscaling: Yes
  • Contrast: Mega Contrast
  • Viewing Angle: Not available
  • Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
  • Contrast Enhancement: Yes
  • Motion Technology: Motion Xcelerator
  • Smart Calibration: Basic
  • Filmmaker Mode: Yes
  • AI Motion Enhancer: Not available
  • Supersize Picture Enhancer: Not available
  • HDR Brightness Optimizer: Yes
  • Color Booster: Color Booster Pro
  • AI HDR Remastering: Not available
  • EyeComfort Mode: Not available
Sound
  • Dolby Atmos: Not available
  • Object Tracking Sound: OTS Lite
  • Q-Symphony: Yes
  • Audio Pre-selection Descriptor: Yes
  • Output Power: 20 W
  • Speaker Type: 2CH
  • Active Voice Amplifier: Not available
  • Adaptive Sound: Yes
  • 360 Audio: Not available
Smart Service
  • Operating System: Tizen™ Smart TV
  • Bixby: Yes
  • Far-Field Voice Interaction: Not available
  • Built-in Voice Assistant: Not available
  • Samsung TV Plus: Not available
  • Browser: Yes
  • Works with AI Speakers: Alexa, Google Assistant
  • SmartThings Hub / IoT: Yes
  • Samsung Health: Not available
  • General Guide: Not available
Smart Function
  • Multi-Device Experience: Mobile to TV, Mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
  • Multi-View: Up to 2 videos
  • Atmosphere: Not available
  • Virtual Communication: Not available
  • Apple AirPlay: Yes
  • ScreenVitals: Not available
  • Daily+: Yes
  • Storage Share: Yes
  • Live Translate: Not available
  • Click to Search: Not available
  • Generative Wallpaper: Yes
  • Karaoke Microphone: Yes
  • Google Cast: Not available
Gaming
  • Auto Game Mode (ALLM): Yes
  • Game Motion Plus: Yes
  • Dynamic Black EQ: Not available
  • VRR: Not available
  • Surround Sound: Not available
  • Super Ultra Wide Game View: Yes
  • Mini Map Zoom: Yes
  • FreeSync: Not available
  • Light Sync: Not available
  • HGiG: Yes
  • Gaming Hub: Not available
  • AI Auto Game Mode: Yes
Receiver / Transmitter
  • Digital Transmission: DVB-T2CS2
  • Analog Receiver: Yes
  • CI Slot: CI+ 1.4 / CI+ 1.4 ECP (IT only)
  • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.4
  • TV Key: Yes
Connectivity
  • HDMI: 3
  • USB: 1 × USB-A
  • HDMI HFR: 4K 60Hz (all ports)
  • Ethernet: 1
  • POGO (SlimFit Cam): Not available
  • Audio Out (Mini Jack): Not available
  • Digital Audio Out (Optical): Not available
  • RF Input: 1/1 (Shared Terrestrial)/1
  • Ex-Link (RS-232C): Not available
  • CI Slot: 1
  • Wi-Fi: Wi-Fi 5
  • Bluetooth: Bluetooth 5.3
  • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • HDMI ARC: eARC
  • One Connect Box: Not available
Design
  • Design: Slim Look
  • Frame Type: 3 Bezel-less
  • Color: Black
  • Stand Type: Flat Feet Narrow
  • Stand Color: Black
Additional Features
  • Automatic Rotation: Not available
  • Décor Mode: Not available
  • Motion Detection: Not available
  • Art Store: Yes
  • Knox Vault: Not available
  • Built-in POP: Yes
  • EPG: Yes
  • Advanced PVR: Not available
  • IP Control: Yes
  • OSD Languages: 27 European + Russian
  • V-Chip: Not available
Power & Energy
  • Eco Sensor: Yes
  • Power Supply: AC 220–240V, 50/60Hz
  • Max Power Consumption: 130 W
  • Energy Class: G
  • Standby: 0.50 W
  • Power Saving Mode: Not available
  • Typical Power: 79 W
  • Annual Consumption: 110 kWh
  • Auto Power Off: Yes
Dimensions
  • Packaging: 1369 × 819 × 127 mm
  • With Stand: 1234.1 × 758 × 237 mm
  • Without Stand: 1234.1 × 710.8 × 60.3 mm
  • Base Size (Normal): 824.6 × 237 mm
  • Base Size (Minimum): 253.2 × 237 mm
  • VESA: 200 × 200 mm