Samsung QE55QN80FAUXXH 55"
Samsung QE55QN80FAUXXH 55"
Neo QLED 4K SMART TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: Neo QLED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy Class: F
Brand Samsung
Display Resolution Full HD
Display Size 55"
Display Technology Neo QLED
Energy Rating F
No description found for this product
Smart TV Powered by Tizen OS
 Smart TV Powered by Tizen OS
Powerful AI. Exceptional picture.
SmartThings
 SmartThings
Taking sound to the next level
 Taking sound to the next level
Samsung NeoQLED 55" TV Specifications
 Specifications
Display
  • Product Type: NeoQLED
  • Screen Size: 55"
  • Refresh Rate: 100Hz (Up to 144Hz)
  • Resolution: 4K (3840 × 2160)
Video
  • Processor: NQ4 AI Gen2 Processor
  • HDR: Neo Quantum HDR
  • HDR10+: Yes (Adaptive / Gaming)
  • Upscaling: 4K AI Upscaling
  • Contrast: Quantum Matrix Technology Core
  • Viewing Angle: Wide Viewing Angle
  • Micro Dimming: Supreme UHD Dimming
  • Contrast Enhancer: Real Depth Enhancer
  • Motion Technology: Motion Xcelerator 144Hz
  • Smart Calibration: Basic
  • Filmmaker Mode: Yes
  • HDR Brightness Optimizer: Yes
  • Color Booster: Color Booster Pro
  • AI HDR Remastering: Auto HDR Remastering
  • EyeComfort Mode: Yes
Audio
  • Dolby Atmos: Yes
  • Object Tracking Sound: OTS Lite
  • Samsung Q-Symphony: Yes
  • Audio Pre-selection Descriptor: Yes
  • Sound Output (RMS): 30W
  • Speaker Type: 4CH
  • Active Voice Amplifier: Active Voice Amplifier Pro
  • Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
  • 360 Audio: Yes
Smart Service
  • Operating System: Tizen™ Smart TV
  • Bixby: Yes
  • Far-Field Voice Interaction: Yes
  • Built-in Voice Assistant: Alexa
  • Samsung TV Plus: Yes
  • Web Browser: Yes
  • Works with AI Speakers: Alexa & Google Assistant
  • SmartThings Hub / Matter Hub: Yes
  • Samsung Health: Yes (GB, IE only)
  • Universal Browse & Play: Yes (selected regions)
Smart Features
  • Multi Device Experience: TV ↔ Mobile, Tap View, Mirroring, Wireless TV On
  • Multi-View: Up to 2 videos
  • Apple AirPlay: Yes
  • Daily+: Yes
  • Storage Share: Yes
  • Live Translate: Yes
  • Click to Search: Yes
  • Generative Wallpaper: Yes
  • Karaoke Mic: Yes
Gaming Features
  • Auto Game Mode (ALLM): Yes
  • Game Motion Plus: Yes
  • Dynamic Black EQ: Yes
  • VRR: Yes
  • Surround Sound: Yes
  • Super Ultra Wide Game View: Yes
  • Mini Map Zoom: Yes
  • FreeSync: FreeSync Premium Pro
  • Light-sync: Yes
  • HGiG: Yes
  • Gaming Hub: Yes
  • AI Auto Game Mode: Yes
Tuner & Broadcasting
  • Digital Broadcasting: DVB-T2CS2
  • Analog Tuner: Yes
  • CI Slot: CI+ 1.4 / CI+ 1.4 ECP (IT)
  • Data Broadcasting: HbbTV 2.0.3
Connectivity
  • HDMI: 4
  • USB: 2 × USB-A
  • HDMI High Frame Rate: 4K 144Hz (All HDMI ports)
  • Ethernet (LAN): 1
  • Optical Audio Out: 1
  • RF Input: 1/1 (Terrestrial/Cable)/1
  • CI Slot: 1
  • Wi-Fi: Wi-Fi 5
  • Bluetooth: 5.3
  • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • HDMI ARC: eARC
Design
  • Design: Simple Chamfer
  • Bezel Type: 3 Bezel-less
  • Front Colour: Carbon Silver
  • Stand Type: Aero Center
  • Stand Colour: Titan Gray
Additional Features
  • Art Store: Yes
  • EPG: Yes
  • Extended PVR: Yes (Selected regions)
  • IP Control: Yes
  • OSD Language: 27 European Languages + Russian
Accessibility
  • Voice Guide: Multiple languages
  • Low Vision Support: Relumino, Audio Description, High Contrast, etc.
  • Hearing Support: Subtitles, Multi-output Audio, Sign Language Zoom
  • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote App
Power & Eco
  • Eco Sensor: Yes
  • Power Supply: AC 220–240V
  • Max Power Consumption: 230 W
  • Energy Class: F
  • Standby Power: 0.50 W
  • Typical Power: 76 W
  • Annual Power: 105 kWh
  • Auto Power Off: Yes
  • Auto Power Saving: Yes
Dimensions
  • Package Size: 1352 × 813 × 148 mm
  • With Stand: 1227.6 × 764.0 × 247.4 mm
  • Without Stand: 1227.6 × 706.2 × 47.2 mm
  • Stand Size: 263.9 × 247.4 mm
  • VESA: 200 × 200 mm