Panasonic TV-55W95AEG 55"
Panasonic TV-55W95AEG 55"
Mini LED 4K HDR Smart TV
Screen Size: 55"
Panel Technology: Mini LED
Screen Resolution: UHD 4K
Smart TV
Energy Class: G
Brand Panasonic
Display Resolution 4K
Display Size 55"
Display Technology Mini LED
Energy Rating G
No description found for this product
Panasonic W95 Series Mini LED 4K HDR TV
4K Mini LED for excellent brightness and contrast
Functions
Smart TV
TV design may vary.
Liven up your living space
Auto AI for always optimal image and sound
Smooth, intuitive setup for gaming equipment
Extended Specifications
Picture
Panel technology: 4K LCD / Mini LED
Resolution (W x H): 4K Ultra HD / 3,840 x 2,160
Panel Refresh Rate: Up to 144 Hz
Smooth Motion Drive Pro: —
Multi HDR support*²: HDR10+ Adaptive / HDR10 / HLG / Dolby Vision IQ
Dimming/contrast: Local Dimming Ultra
Color space: Wide color spectrum
Dolby Vision IQ: Yes
HDR10+ adaptive: Yes
Filmmaker mode: Yes (with intelligent sensor)
Processor/engine: HCX Pro AI Processor MKII
Auto AI for image: Yes
isf mode: Yes
Calman READY: —
Sound
Dolby Atmos: Yes
Surround: Dynamic Theater Surround
Speaker power: 50W (15W x 2 + 20W) 2ch + Monowoofer
Auto AI for sound: Yes
Sound Mode: Auto AI / Standard / Music / Speech / Stadium / FPS / RPG / User
Smart functions*¹
Smart TV: Fire TV
Google Assistant*³ integrated: No
Works with Google Assistant: No
Alexa integrated*⁴: Yes (with remote control)
Works with Alexa: Yes
Fire TV Ambient Mode: Yes
Apple AirPlay*⁵: Yes
Apple Home*⁵: Yes
Home network*⁶: Yes (Client)
IP Home Control: No
In-house streaming via TV (SATIP/DVB-IP): Yes (Server / Client)
Easy Mirroring/Google Cast (Chromecast Integrated): Mirroring
Media player: Yes*¹⁷
Gaming
Game mode: with Game Control Board
Connection
Wireless, built-in LAN*⁹: Yes
Bluetooth*¹⁰: Yes HID/HOGP (keyboard/mouse) A2DP (stereo audio: In/Out)
Bluetooth audio link*¹¹: Yes
HDMI inputs*¹²: 4 (side: 4)
HDCP: Yes (HDCP2.3)
HDMI signal power connection: Yes
USB: 3 (2 side, 1 rear; USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 2)
Ethernet: 1
CI (Common Interface): 1 (CI Plus, version 1.4, ECP)
Analog video input: No
Component Video input shared with composite: No
Digital audio output (optical): 1 (rear)
Digital audio output (coaxial): No
PC input (VGA) + PC audio in: No
Headphone output: 1 (side; switchable to subwoofer)
Generally
Included accessory*¹⁵: TV remote control
Dimensions (W x H x D) (without stand): 1,228 x 709 x 71 mm
Dimensions (W x H x D) (with stand)*¹⁶: 1,228 x 775 x 269 mm
Weight (without stand): 17.5 kg
Weight (with stand): 18 kg
Base dimensions (W x D): 967 x 269 mm
VESA compatible: Yes
VESA size (W x H): 400 x 300 mm
Outer box (W x H x D): 1,350 x 837 x 135 mm