Philips 43PUS7609/12 43"
Philips 43PUS7609/12 43"
4K UHD LED TV
Screen Size: 43"
Panel Technology: LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy class: G
Brand Philips
Display Resolution 4K
Display Size 43"
Display Technology LED
Energy Rating G
No description found for this product
Vibrant viewing with an ultra-sharp picture.
FEATURE IMAGE ALT 1
Find it easily. TITAN OS.
FEATURE IMAGE ALT 2
Ready for gaming. VRR and low input lag on any console.
FEATURE IMAGE ALT 3
Connects seamlessly to smart home networks.
FEATURE IMAGE ALT 3
Specifications
Tap a section to expand/collapse.
Basic Information
Product Type
4K Ultra HD LED Smart TV
Screen Size
43"
Screen Size (Metric)
108 cm
Operating System
TITAN OS
Smart TV Apps
Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, TITAN Channel, NFT App
Memory
8 GB Flash
Panel Specification
Display Type
4K Ultra HD LED
Panel Resolution
3840 × 2160
Picture Engine
Pixel Precise Ultra HD
Supported Input Resolutions
576p (50Hz), 640×480 (60Hz), 720p (50/60Hz), 1080p (24/25/30/50/60Hz), 2560×1440 (60Hz), 3840×2160 (24/25/30/50/60Hz)
Picture
HDR Support
HLG, HDR10, HDR10+
Picture Features
Picture mute (for radio)
Sound
Output Power
20 W (RMS)
Speaker Configuration
2 × 10 W full-range speakers
Audio Codecs
Dolby Digital, Dolby Atmos®, DTS:X
Sound Enhancements
Dolby Bass Enhancement, Clear Dialogue, A.I. Sound, A.I. EQ, Dolby Volume Leveller, Night Mode
Smart Features
Screen Mirroring
Yes
Interactive TV
HbbTV
Voice Assistant
Amazon Alexa Built-in
Smart Home Integration
Works with Amazon Alexa, Works with Google Assistant, MATTER, Control4
Gaming
Gaming Features
ALLM, HDMI VRR
Connectivity
Wireless Connection
Yes
HDCP
HDCP 2.3
HDMI ARC
EasyLink (HDMI-CEC)
Remote control pass-through, System audio control, System standby, One touch play
EasyLink 2.0
Connectivity Ports
HDMI Ports
3
HDMI Features
4K, Audio Return Channel, HDMI 2.1
USB Ports
2
Dimensions & Weight
TV without stand (W × H × D)
958 × 567 × 87 mm
TV with stand (W × H × D)
958 × 587 × 228 mm
Distance between stands
754 mm
Wall Mount
100 × 200 mm
Weight without stand
6.5 kg
Weight with stand
6.7 kg
Package dimensions
1070 × 650 × 145 mm