Samsung UE75U8072FUXXH
Samsung UE75U8072FUXXH
LED 4K SMART TV
Screen Size: 75"
Panel Technology: LED
Screen Resolution: Ultra HD 4K
Smart TV: Yes
Android: No
Energy Class: G
Brand Samsung
Display Resolution 4K
Display Size 75"
Display Technology LED
Energy Rating G
No description found for this product
Alternating Image Text Layout
See every color nuance in powerful 4K resolution
Powerful 4K upscaling ensures your favorite content appears on your screen in up to 4K resolution.
Stunning screen resolution
 Stunning screen resolution
Design
" Elegant metal design that fits into any space "
 Design
Smart Experience
 Smart Experience
Gaming Experience
 Gaming Experience
LED TV Specifications
Specifications
Product Type
  • Product type: LED
Screen
  • Screen size: 75"
  • Refresh Rate: 50Hz
  • Anti-Reflection: Not available
  • Analysis: 4K (3,840 x 2,160)
Video
  • Picture Engine: Crystal Processor 4K
  • HDR (High Dynamic Range): HDR
  • HDR 10+: Support
  • Contrast: Mega Contrast
  • Dynamic refresh technology: 4K AI Upscaling
  • Viewing angle: Not available
  • Contrast Enhancement: Yes
  • Motion Technology: Motion Xcelerator
  • Smart calibration: Not available
  • Filmmaker Mode (FMM): Yes
  • HDR Brightness Optimizer: Not available
  • Color Booster: Yes
  • EyeComfort Mode: Not available
Sound
  • Dolby Atmos: Not available
  • Object Tracking Sound: OTS Lite
  • Q-Symphony: Yes
  • Audio Pre-selection Descriptor: Yes
  • Output power (RMS): 20W
  • Speaker Type: 2CH
  • Active Voice Amplifier: Not available
  • Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
  • 360 Audio: Not available
Smart Service
  • Operating system: Tizen™ Smart TV
  • Bixby: Yes
  • Far-Field Voice Interaction: Not available
  • Built-in Voice Assistant: Not available
  • Samsung TV Plus: Not available
  • Browser: Yes
  • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote: Yes
  • Samsung Health: Not available
  • General guide: Not available
Smart Function
  • Multi-Device Experience: Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
  • Multi-View: Not available
  • Atmosphere: Not available
  • Apple AirPlay: Yes (w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino)
  • Daily+: Yes
  • Storage Share: Yes
  • Live Translate: Not available
  • Click to Search: Not available
  • Generative Wallpaper: Not available
  • Karaoke Microphone: Not available
Gaming Mode
  • Auto Game Mode (ALLM): Yes
  • Game Motion Plus: Not available
  • Dynamic Black EQ: Not available
  • VRR: Yes
  • Surround Sound: Not available
  • Super Ultra Wide Game View: Not available
  • Mini Map Zoom: Not available
  • FreeSync: Not available
  • Light sync: Not available
  • Gaming Hub: Not available
  • AI Auto Game Mode: Not available
  • HGiG: Yes
Receiver / Transmitter
  • Digital Transmission: DVB-T2CS2
  • Analog receiver: Yes
  • CI (Common Interface): CI+(1.4) / CI+(1.4 ECP)_IT only
  • TV Key: Yes
Connectivity
  • HDMI: 3
  • USB: 1 x USB-A
  • HDMI (High Frame Rate): 4K 120Hz (for HDMI 1/2/3)
  • Ethernet (LAN): 1
  • Digital Audio Output (Optical): Not available
  • RF Input (Terrestrial / Cable / Satellite): 1/1 (Common Use for Terrestrial)/1
  • CI slot: 1
  • Wi-Fi: Yes (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth: Yes (5.3)
  • Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
  • HDMI Audio Return Channel: eARC / ARC
  • Design: Metal Stream
  • Frame type: 2 Bezel-less
  • Facade color: BLACK
  • Base type: BASIC FEET
  • Base color: BLACK
Additional Features
  • Art Store: Not available
  • Built-in POP: Yes
  • Electronic program guide (EPG): Yes
  • Advanced PVR video recording: Not available
  • IP Control: Yes
Accessibility
  • Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
  • Motor Impaired Support: Slow Button Repeat, Remote Control App for All
Power Supply & Energy
  • Eco Sensor: Yes
  • Catering: AC220-240V~ 50/60Hz
  • Power Consumption (Maximum): 220W
  • Energy Efficiency Class: G
  • Power consumption (Standby mode): 0.50W
  • Power Consumption (Typical): 138W
  • Annual power consumption (EU standard): 191 kWh
  • Automatic shutdown: Yes
  • Auto Power Saving: Yes
Dimensions
  • Packaging (WxHxD): 1820 x 1110 x 164 mm
  • Specified size with stand (WxHxD): 1668.1 x 1005.9 x 280 mm
  • Specified size without stand (WxHxD): 1668.1 x 957.8 x 77 mm
  • Base (normal) (WxD): 1250 x 280 mm
  • Base (minimum) (WxD): Not available
  • VESA specifications: 400 x 300 mm